Plays

PLAYS tüm oyuncuların sorular sorabileceği, yeni bilgiler edinebileceği ve paylaşabileceği bir oyun forumudur. PLAYS üzerinde isterseniz oyun sunucunuzun tanıtımını yapabilir, isterseniz kendi oyun zevkinize göre bir sunucu bulabilir, isterseniz sunucunuz da çektiğiniz sorunlar için uygun skriptleri, pluginleri bulabilirsiniz. Sizler de hemen aramıza katılarak bilgi edinin, bilgi paylaşın. İyi forumlar.

Age of Empires IV’e Mehter Takımı Geliyor!

  • Oyun forumumuzda paylaşılan tüm oyun haberlerine buradan erişebilirsiniz. Bu kategori sayesinde bir sürü oyunlar hakkında yeni bilgiler elde edinebilirsiniz. Yeni oyunlar, Xbox Game Pass, Playstation ve yeni oyunlar hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Celil

Founder of Netkreatif
Site Sahibi
Hosting Yöneticisi
Katılım
13 Haz 2020
Mesajlar
248
Tepki
153
Puan
43
Age of Empires IV'e Osmanlı İmparatorluğu'na ek olarak Mehter Takımı daha geliyor. Artık tüm oyuncular, Şahi toplarını kullanırken mehter marşını dinleyecekler...

Gerçek zamanlı strateji türünün önemli temsilcilerinden bir tanesi olan Age of Empires serisinin 2021 yılında yayınlanan en yeni oyunu olan Age of Empires IV ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Oyunun sosyal medya hesabından yapılan resmi bir açıklamada, "Mehter geliyor!" olarak da çevirebileceğimiz "The Mehter is coming" ifadelerine yer verildi. Peki ne oldu da Age of Empires IV için böyle bir paylaşım yapıldı?
Age of Empires IV'ün ardındaki geliştirici olan Relic Entertainment, oyun için yeni bir güncelleme hazırladı. İşte bu güncelleme, oyuna iki yeni medeniyet ekleyecek. Mehter paylaşımı nedeniyle de tahmin edebileceğiniz üzere; bu medeniyetlerden bir tanesi Osmanlı olacak. Oyuna eklenecek ikinci medeniyet ise Malililer. Geliştiricinin açıklamasına göre Osmanlı İmparatorluğu, bu hafta itibarıyla önizleme sürümü kapsamında oynanabilir olacak. Kararlı sürüm güncellemesi ise ekim ayı içerisinde yapılacak.

1663153341076.png


Age of Empires IV'ün internet sitesinde, oyuna eklenecek Osmanlı için oluşturuldu. Bu bölüme girip baktığımızda, Osmanlı İmparatorluğu'nun hangi ögelerinin oyuna ekleneceğini rahatlıkla görüyoruz. Bu bağlamda; yukarıda fotoğrafını da paylaştığımız Şahi* isimli toplar, oyuna eklenecek ve aktif olarak kullanılacak. Geliştirici ekip, Osmanlı'nın özellikle de savaş stratejileri konusunda üstün olacağını ifade ediyor.

1663153366999.pngBugün milliyetçi duyguları kabartan mehter, Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir yere sahipti. Seferde askerlerle birlikte bulunan mehteranlar, çaldıkları marşlarla askerin moralini yüksek tutarlardı. İşte dünyanın en eski askeri bandoları arasında yer alan mehter takımları da Age of Empires IV'te oyuncuların beğenisine sunulacak ve aktif olarak kullanılabilecekler...

(*): Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmed) tarafından döktürülen ve İstanbul'un fethi için kullanılan topların genel ismi. Şahiler, o yılların en büyük silahları arasında yer alıyorlardı.
 
Üst